تبلیغات پیامکی

www.plcomega.tk

درحال انتقال به صفحه جدید

برق وصنعت - صنعت برق در صحنه جهانی
 
برق وصنعت
یکشنبه 8 خرداد 1390 :: نویسنده : وحید دجلانی

درصحنه جهانی صنعت برق

مراکز مطالعاتی انرژی جهان بر اساس نتایج حاصل از مطالعات جامعی که در زمینه گرایش های انرژیتیک جهانی در آینده به عمل آورده اند چنین اعلام می دارند که در آینده جمعیت ، بهره وری و سهم برق از کل انرژی مصرفی افزایش می یابد در حالیکه شدت مصرف انرژی رو به کاهش خواهد گذاشت همچنین روند واقعی رشد ظرفیت تولید انرژی الکتریکی در دنیا به توسعه فن آوریهای دیگر در آینده نیز وابسته خواهد بود به عنوان مثال حمل و نقل برقی می تواند مصرف برق را تا حدود 15 درصد در 50 سال آینده افزایش دهد که این امر خود به کاهش استفاده از فرآورده های نفتی منجر خواهد شد اما لزوما" به این معنی نیست که ظرفیت تولید برق به روش سنتی افزایش یابد ( با توجه به پیش بینی به عمل آمده تولید برق از طریق پیل سوختی و توسعه فن آوری ذخیره سازی برق محقق خواهد شد ) . بر این اساس پیشنهاد شده است که در سه دوره کوتاه ، میان و درازمدت اقدامات مشروحه زیر جهت تحقق اهداف فنی و اقتصادی پیش بینی شده بعمل آید .

 در کوتاه مدت :

در دهه آینده باید تاکید بر حصول اهداف فنی زیر باشد :

-            بکارگیری و استفاده از سیستمهای الکترونیک قدرت بر اساس سیلیکون و پست سیلیکون (Post-silicon) برای کنترل و پایش سیستم تامین برق

-           یکپارچه سازی تولید غیر متمرکز و ذخیره سازی محلی در قالب یک معماری جدید شبکه مناسب برای بازار رقابتی آینده

-           ایجاد خدمات و سرویس های جدید ، مناسب ، دارای تعامل مشتری مبتنی بر نیاز های مشتری

-           تسریع در بکارگیری جهانی فن آوری های فسیلی تمیز ، که بهترین و موثرترین نحو انرژی الکتریکی را تولید می نمایند

-           توسعه سیستم های تولید انرژی الکتریکی که از نظر زیست محیطی برای کشورهای در حال توسعه مناسب می باشند .

-           افزایش سرعت تحقیق و توسعه در زمینه هایی که تحول بالقوه انرژی های تجدید پذیر و تولید انرژی هسته ای در آنها امکان پذیر است .

-           تسریع پروژه های تحقیق و توسعه در مورد افزایش بهره وری تجهیزات سمت مصرف کننده های برق و فن آوری هایی که بهره وری را بطور کلی افزایش می دهند از جمله توانمندی های مرتبط با ذخیره سازی برق در حجم زیاد

 در میان مدت :

حدود دو یا سه دهه دیگر زمینه های ایجاد شده در دوره اول بایستی بنحوی توسعه یابند تا بتوان به  اهداف زیر دست یافت .

-           تسریع در بکارگیری برق در صنعت حمل و نقل برای افزایش بهره وری ، بالا بردن کارآیی و حفاظت از محیط زیست

-           استفاده موثرتر و بهتر از انرژی هسته ای و توانایی استفاده از انرژی های تجدید پذیر ارزان قیمت برای پاسخگویی به نیازهای جهانی انرژی الکتریکی

-           توسعه توانمندی شبکه ذخیره برق برای افزایش قابلیت اطمینان ، انعطاف پذیری و کیفیت خدمات سیستم برق

-           توسعه ، بهبود و بالا بردن راندمان و طراحی های ارزان قیمت و کم هزینه برای زیر ساختارهای شبکه های خدماتی روستایی ( غیر شهری ) شامل انرژی ، ارتباطات ، حمل و نقل ، آب و شبکه های فاضلاب و سیستمهای دفع ضایعات .

 در درازمدت :

از نیمه قرن و فراتر از آن اهداف باید شامل موارد ذیل باشد :

-           کاربرد جهانی و همه جانبه برق برای استفاده بهتر از انرژی ، زمین و آب و حداقل کردن ضایعات صنعتی ، کشاورزی و شهرها برای ایجاد چارچوبی جهت آینده ای پایدار

-           توسعه همه جانبه و جهانی در زمینه سیستم های تامین برق بصورت کارا برای کاهش هزینه ها و بهبود عملکرد زیست محیطی زیر ساخت هایی که بدین منظور توسعه یافته اند .

-           بکارگیری بیش از پیش انرژی های هسته ای و منابع تجدید پذیر انرژی برای کاهش انتشارکربن ( آلودگی ) و وابستگی کمتر به منابع انرژی غیر تجدید پذیر . سهم نیروگاه های هسته و تجدیدپذیر را در چند کشور مختلف جهان نشان می دهند

این روند رویکرد برق در آینده بر اساس مطالعات مرکز تحقیقاتی و مطالعاتی معتبر جهان است . حال اگر این اهداف را با اهداف تعین شده برای صنعت برق کشور ایران مقایسه کنیم ملاحظه خواهد شد که :

برنامه ریزی افزایش ظرفیت تولید برق کشور طی سال های آینده مبتنی بر سیاست های زیر است :

-           جهت گیری به سمت نیروگاه های گازی و چرخه ترکیبی با عنایت به پیشرفت تکنولوژی ، ساخت داخل تجهیزات و افزایش راندمان این نوع نیروگاه ها .

-           این بند از سیاست با بند 3 – اهداف پیشنهاد شده برای کوتاه مدت آمده در فوق کاملا" هم خوانی دارد . و از سوی دیگر همان هدفی را تعقیب می نماید که در بند (5) اهداف تعین شده در کوتاه مدت به آن اشاره شده است .

-           به پایان رسانیدن و بهره برداری طرح های نیروگاه های برقابی در دست اجرا و احداث اولین نیروگاه تلمبه ذخیره ای کشور در سیاه بیشه

این بند از سیاست انرژی الکتریکی ایران کاملا" در راستای بندهای 2 و3 اهداف میان مدت پیشنهادی اشاره شـــده در قبل است ( استفاده از انرژی های تجدید پذیر ارزان = استفاده از نیروگاه های برق آبی و توسعه توانمندی شبکه ذخیره برق در حجم زیاد برای افزایش قابلیت اطمینان)( انعطاف پذیری و کیفیت خدمات سیستم برق = احداث دومین نیروگاه تلمبه ذخیره ای سیاه بیشه ، افزایش ضریب ذخیره سیستم تولید و پایایی آن به منظور جلوگیری از بروز خاموشی ها )

بنابراین ملاحظه می گردد که سیاست های کلی  صنعت برق کشور از سیاست های اتخاذ شده و اهداف تعیین شده در سه دوره برنامه ریزی اشاره شده در فوق غافل نبوده و سعی برآن دارد که همسو با سایر کشورهای جهان و بموازات آنها این صنعت را بنحوی شایسته و در خور همپای صنایع برق در سایر کشور های پیشرفته جهان به پیش ببرد . 

نوع مطلب :
برچسب ها :


 
 
 
وبلاگ جامع برق با همکاری دانشکده فنی برق مشهد