تبلیغات پیامکی

www.plcomega.tk

درحال انتقال به صفحه جدید

برق وصنعت - نیروگاه خورشیدی كه شب نیز برق تولید می‌كند
 
برق وصنعت
 
نیروگاه عظیم خورشیدی «جِماسولار» در نزدیكی «سِویل» در جنوب اسپانیا اولین نیروگاه خورشیدی در جهان است كه می تواند در تاریكی شب نیز انرژی خورشیدی تولید كند.

به گزارش مهر، این نیروگاه خورشیدی شاید از دور به شكل یك پروژه هنری بزرگ به نظر بیاید، اما در اصل این منطقه متقارن و دایره ای شكل و مملو از آینه های خورشیدی اولین نیروگاه خورشیدی است كه می تواند شب ها نیز الكتریسیته پاك تولید كند.

نیروگاه «جماسولار» از دو هزار و 650 صفحه خورشیدی تشكیل شده است كه در 185 هكتار زمین گسترده شده اند. این آینه ها كه به «هلیواستات»ها شهرت دارند می توانند 95 درصد از نور و پرتوهای خورشید را بر روی گیرنده ای بزرگ و مركزی متمركز كنند.

حرارت 900 درجه سلسیوسی ناشی از این تمركز نور، برای گرم كردن تانك نمك مذاب استفاده می شود كه در نهایت در این تانك بخار كافی برای انرژی رسانی به توربین های 260 میلیون دلاری این نیروگاه تولید می شود اما بر خلاف تمامی نیروگاه های خورشیدی دیگر، حرارت ذخیره شده در این تانكها می توانند به مدت 15 ساعت در طول شب و یا در زمانی كه نور خورشید وجود ندارد نیز آزاد شود. با توجه به شدت بالای تابش خورشید در جنوب اسپانیا می توان به این نتیجه رسید كه این نیروگاه می تواند اغلب شب ها بدون نور خورشید به فعالیت خود ادامه دهد و 270 روز از سال را به صورت كامل به تولید انرژی بپردازد.

ساخته شدن این نیروگاه كه پروژه ای مشترك میان شركت اماراتی «مصدر» و شركت اسپانیایی «تورسول انرژی» بوده، دو سال زمان و 260 میلیون دلار هزینه صرف كرده است.

انتظار می رود این نیروگاه سالانه 100 گیگاوات ساعت الكتریسیته تولید كند، انرژی كه برای تامین نیازهای 25 هزار خانه در منطقه آندلس كافی خواهد بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :


 
 
 
وبلاگ جامع برق با همکاری دانشکده فنی برق مشهد